Idén mintha elmaradt volna a tavasz
és a télből szinte rögtön a nyárba ugrottunk, a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) viszont semmiképpen sem maradhat el. A 37. BTF a Magyar Nemzeti Galériában nyitotta meg kapuit a kortárs német képzőművészet egyik legismertebb alakjának nagyszabású kiállításával, George Baselitz Újrajátszott múlt című tárlatával.
A kiállítást és a fesztivált Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Tarlós István Budapest főpolgármestere, Káel Csaba, a MÜPA vezérigazgatója és a fesztivál egyik szervezője nyitotta meg. Továbbá beszédet mondott Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ vezetője – aki szintén a fesztivál szervezője – és Baán László, a Szépművészeti Múzeum–Magyar Nemzeti Galéria igazgatója is, aki egyben tárlatvezetést is tartott a Baselitz-kiállításon.
Balog Zoltán nyitóbeszédében elmondta: „Azt mondják, a Budapesti Tavaszi Fesztivál sikeres programsorozat. Ezt lemérhetjük azzal, hogy elkelnek a hotelszobák, elkelnek a jegyek, és a korábbi időszakhoz képest két és fél hétről érdemes volt három és fél hétre meghosszabbítani, kibővíteni a programot.” Ezután kiemelte: a fesztivál nem csak turisztikai szempontból lényeges Budapest számára, hiszen ez egyben lehetőség is a fiatal, feltörekvő művészeknek a bemutatkozásra. Bár a most nyitó kiállításon nem egy ilyen fiatal művészről van szó, ugyanis Georg Baselitz Európa egyik nagy csillaga. Beszédében továbbá felhívta a figyelmet arra is: a fővárossal előre megegyeztek a következő három év Budapesti Tavaszi Fesztiváljáról és annak költségvetéséről.
Budapest főpolgármestere, Tarlós István elmondta: „Amikor 1980 körül megszületett a fesztivál gondolata, fő célja a főváros turista forgalmának növelése volt. Harminchét évvel később a kezdeti célokat messze meghaladva a rendezvény rangos, az európai fesztiválszíntéren kiemelkedő összművészeti fesztivállá vált.” Tarlós István kiemelte: az idei évben is több helyszínen zajlanak az események, a MÜPA és a Zeneakadémia mellett a Magyar Állami Operaház és az Erkel Színház, a Pesti Vígadó, a Várkert Bazár és több más színház, múzeum és kulturális szervezet részt vesz a fesztiválon. Összesen negyven helyszínen százötven koncerttel várják majd az érdeklődőket. A főpolgármester elmondta: Kodály Zoltán halálának 50. évfordulójára és a kiegyezés 150. évfordulójára is emlékeznek, és egyben tisztelegnek az idei programokkal.
A MÜPA vezérigazgatója, Káel Csaba kiemelte: a Budapesti Tavaszi Fesztivál már a város védjegyévé vált, és idén a nemcsak a magyar, de a koreai művészet világába is betekinthetnek az érdeklődők. Az esemény zárásaként Bán Teodóra és Baán László mondott beszédet. Baán László hangsúlyozta: a Baselitz-kiállítás rendhagyó, hiszen ekkora, az egész életműbe betekintést nyújtó tárlatot Kelet-Közép-Európában még sohasem rendeztek. „George Baselitz hírnévtől és elismeréstől függetlenül járt és jár a maga szabta úton, mellyel újra és újra megidézi a múltat” – mondta el Baán László Baselitz ars poétikáját egyben utalva ezzel a kiállítás címére is. Majd beszéde után egy rendkívüli tárlatvezetést tartott az Újrajátszott múlt című tárlaton, amely július 2-ági tekinthető meg.
Fischer Viktória
Fotó: Csákvári Zsigmond