Álhomlokzat

424

Végre újjászülethet a Corvin Áruház és a Blaha!

Magyarország legnagyobb és legszebb áruháza – állt a korabeli hirdetési plakáton. Hogy melyik épületről van szó? Ha elsőre nem ugrik be, ez azért lehetséges, mert manapság leharcolt, ütött-kopott épületet látunk csak a Blaha Lujza téren, amely valaha, fénykorában Budapest egyik látványossága volt. Ma is az, csak rossz értelemben. A Corvin Áruházról írok.

Nem tudni, miért büntették ennyire a kommunisták ezt a szerencsétlen teret. Ahogy az közismert, a mai „Blaha” közepén állt régen a Nemzeti Színház/Népszínház is, amelyet érthetetlen okokból bontottak el a hatvanas években – amikor a Corvin is megkapta a maga ronda burkolatát.

Az egykori Apolló mozi helyén kezdték el építeni 1922-ben a Corvint, mely végül 1926-ban nyílt meg, és az ország első „plázája” lett. Nehéz ma elképzelni, de ha lekerül az alumíniumburkolat, díszes, klasszicizáló stílusú palotahomlokzatot fogunk látni, remélhetően könnyen felújítható állapotban. A Corvint megépíttető német tulajdonosok jó üzleti érzékkel felismerték és ki is használták a hely adottságait és a benne rejlő lehetőségeket. Megadták a módját annak, hogy kiszorítsák a konkurenciát, és a kort megelőző módon vonzó környezetet és szórakozást biztosítsanak a vásárlók tömegének.

A Nemzeti Színház (balra) és a későbbi Corvin Áruház a Blaha Lujza téren 1951-ben
Fotós: Fortepan

Ehhez Reiss Zoltán tervei, Beck Ö. Fülöp reliefjei és Pongrácz Szigfrid plasztikus művész munkái nagyban hozzájárultak, ezzel is hangsúlyozva, hogy „a Corvin a jó minőségek áruháza”.

A négy szinten, a férfi- és nőiruha-osztályon, valamint az élelmiszerosztályon mindenki talált kedvére valót, de volt itt divatos kalapszalon, méteráru, háztartási felszerelés, vasútimenetjegy-iroda is. Színházjegyet is lehetett vásárolni, majd, ha elfáradtak a vásárlásban, betértek egy kávéházba, esetleg az étterembe.

Akár egy mai pláza mindennapjai: vásárlás és szórakozás egyben. Hogy még stílusosabb legyen az áruház, divatbemutatókat tartottak, képzőművészeti kiállításokat rendeztek, délutánonként szalonzene szólt. Nagy élet zajlott itt, mindez kulturált légkörben, palotaszerű épületben, az egykor Budapest bevásárlóutcájának számító Rákóczi út központi szakaszán.

Fontos volt szinten tartani a presztízst: 1931-ben itt üzemelték be az ország első mozgólépcsőjét, s postán is lehetett árucikket rendelni pénzvisszafizetési garanciával (mint manapság), mindez 1936 körül! Az alapos tervezés, az átgondoltság, az előrelátás, a pénzügyi ráfordítás, valamint az elengedhetetlen minőség és a vásárlók megbecsülése magyarázza a több évtizeden át tartó töretlen sikert. A mai nagykereskedők és plázaépítők is tanulhatnának a Corvin működtetőitől.

A háborús viszontagságokat sikerült átvészelnie az épületnek, a legnagyobb kárt az 56-os forradalom idején szenvedte el.

Ekkor vált életveszélyessé, a sorsát pedig az 1968-ban rákerült rettenetes luxaflex burkolat pecsételte meg. Ekkor persze már magyar állami tulajdonban volt az épület. Az egyre szűkebb és szűkebb költségkeret miatt jött a kényszerű megoldás, az alumínium álhomlokzat. Könnyű szerkezet, gyorsan elkészült az eredeti épület túlzott károsítása nélkül, és kijött a szűk költségkeretből. Aztán így maradt ötven évre.

Itt köszönt vissza a fentebb említett néhány szempont, amelynek megléte sikert, hiánya kudarcot jelent. Ha nem áldozunk a minőségre sem pénzben, sem átgondoltságban, akkor ne várjunk csodát! Az épület elvesztette vonzerejét, és az egész teret magával rántotta. A nagyközönség az utóbbi évtizedekben elfordult mind a Corvintól, mind a Blahától, így válhatott egy hajdan fényűző épület és elegáns, nagyvilági környezete egy lecsúszó környék taszító centrumává, a budapestiség legrosszabb jelenségeinek tárházává.

Most jött el az ideje annak, hogy az épület és az egész tér is visszanyerje eredeti szépségét és hangulatát. Ha a belső már nem is, de az eredeti homlokzat visszaállítható, és ez a lényeg. Mintegy kétmilliárd forintból várhatóan 2019 végére valósulhat meg a Blaha megújulása.

Több zöldfelület lesz, a felszínen is átjárható majd az egész tér; a kormány pedig külön forrást biztosított arra, hogy a Corvin alumíniumborítását elbontsák, és az áruház eredeti homlokzata megújuljon. Ötven év óta várunk erre, nagyon.

Máté Enikő – www.magyaridok.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu