Mosó Masa és barátai

220

F. Györffy Anna grafikusművész életműve.

Mi a közös Benedek Elek Mese a három kismalackáról című könyve, Szabó Magda Marikáék háza leporellója, Gárdonyi Géza Róka komája vagy Nemes Nagy Ágnes Jóreggelt gyerekek! című könyvecskéje között? Mindegyik művet F. Györffy Anna grafikusművész illusztrálta, akinek neve, ha máshonnan nem, a Mosó Masa mosodája címlapjáról biztosan ismerős.

Hiszen Varga Katalin helyesírást fejlesztő tankönyvén nemzedékek nőttek fel. A mondókákat, verseket, meséket tartalmazó kötet 1968-as első megjelenésétől napjainkig közel negyven kiadásban látott napvilágot a Móra Kiadó gondozásában. A népszerűséghez F. Györffy Anna képzeletének alakjai: a kényelmes, békebeli fotelben, gyapjútakaró alatt lábadozó náthás paripa, a kockás köténybe bújt, dolgos Mosó Masa és a szárítókötélen himbálózó nyulak nagymértékben hozzájárultak.

Művészi tehetségét az illusztrátor szűrszabó felmenőitől, kivételes kézügyességgel rendelkező édesanyjától és néprajztudós édesapjától, Györffy Istvántól örökölte, aki maga is jól rajzolt, és néprajzi kutatásaihoz is készített illusztrációkat. Az édesapa kérésére tett le arról fájó szívvel Györffy Anna, hogy a Képzőművészeti Főiskolán folytasson tanulmányokat, így miután két évet elvégzett a háztartási továbbképzőben, beiratkozott a főiskolánál kedvezőbb megélhetési kilátásokkal kecsegtető iparrajziskola nőiruha-tervező szakára.

lugas-15-mosomasa

A hagyatékban fennmaradt divattörténeti rajzok, a kalap-, kesztyű-, táska-, ruha- és jelmeztervek alkotójuk tervezői invenciózusságáról, szín- és formaérzékéről árulkodnak. Györffy Anna pályája gyorsan ívelt felfelé, alig húszévesen önálló keresettel rendelkező nő, a Goldberger Textilgyár tervezője lett. A két világháború közötti funkcionalista modernizmus és az art deco több hazai képviselőjéhez hasonlóan már divat- és textiltervezőként, később pedig grafikusként sok inspirációt merített a népművészetből.

Miért kötelezte el magát végül mégis egy életre a gyermekirodalomnak? A téma szakavatott ismerője Farkas Judit Antónia, az elsőszülött unoka, aki a Mosó Masa és barátai című, fotókkal és rajzokkal gazdagon illusztrált kötetben személyes hangon vall a nagymamáról, miközben szerkesztői precizitással és filológiai pontossággal összegzi a grafikusművész életművét. „Emlékszem, hogy mindig apró kockás, kékfestő vagy egyszínű zsebes kötényt hordott, épp olyat, mint a Mosó Masa mosodájában a kis hétfejű sárkány. Szellemes és szórakoztató volt. Amikor tizennyolc évesen hónapokig a mátraházi szanatóriumban feküdt, papír híján vécépapírra rajzolt képregényszerű történetekkel szórakoztatta betegtársait, és kézzel varrt babákkal lepte meg őket.”

Már legelső, nyomtatásban megjelent népi ihletésű illusztrációi is gyerekek számára készültek. Az ötvenes évektől a kommunista hatalom által kevésbé ellenőrzött gyerekirodalom és gyerekkultúra nemcsak az irodalmi életből kiszorult vagy félreállított íróknak, költőknek biztosított menedéket és megélhetést, de jó néhány tehetséges képző- és iparművésznek is illuszt­rációs munkát adott. Közéjük tartozott F. Györffy­ Anna, aki a változatos technikai és műfaji lehetőségekkel rendelkező gyerekillusztrációban találta meg a számára leginkább testre szabott művészi formát.

1952 és 1988 között több száz rajzot készített könyvekhez, gyereklapokhoz és diafilmekhez. Illusztrált képeskönyveket, köztük leporellót, lapozót, kifestő- és tankönyvet, tervezett könyvborítót, rajzolt címlapot, dísztáviratot, kártyanaptárt és képeslapot. Fantáziája nem ismert határt. Végtelen sokaságú kivágós játékmellékletnek volt a kitalálója és megalkotója; gyerekrajzai kockajátékokon és élelmiszerek csomagolásain is megjelentek.

Munkái nemcsak a szocialista tömb országaiban, de angol nyelvterületen is napvilágot láttak. Munkakedvét valószínűleg humorának is köszönhette, aki jól megnézi a borítót, láthatja, hogy a huszonegy éves, elegánsan öltözött és ekkor is kötényt viselő „Pannu” bal kezével fityiszt mutat bátyjának, mert az munka közben lefotózta.

(Mosó Masa és barátai. F. Györffy Anna grafikusművész. Szerk. Farkas Judit Antónia. Magvető Könyvkiadó, Budapest, 2016, 150 oldal. Ára: 5990 forint)

Tóth Ida

www.magyaridok.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu