Szovjet csodatehén

311

1956 – Dokumentumfilm készült az Állatorvosi Főiskola forradalmáról

Kilencszázötvenhat októberében az Állatorvosi Főiskolán is megtörtént mindaz, ami az országban. A tanárok, a hallgatók úgy döntöttek: elég volt a kommunizmusból.

Hitték, hogy attól a perctől más lesz az életük. Hogy nem kell többé Szabad Nép-félórára járni, és hallgatni a kommunista propagandaszöveget. Hogy nem a párttitkár káderlapjai döntenek a tudományos karrierekről. Hogy nem kell félni a megtorlástól, ha őszintén elmondják a véleményüket. Urbányi László professzor és Tary Mária vezetésével a hallgatók őrizték az alma matert, gyógyszerért mentek Bécsbe, és a kísérleti állatok levágásával hússal látták el a Péterfy-kórházat. És mikor „tönkrement minden”, elszenvedték a megtorlást mindezért – olvasható a http://56.univet.hu honlapon, mely a Világosságot csináltunk magunk körül! című dokumentumfilmmel állít emléket a résztvevőknek.

Maróti-Agóts Ákos, a budapesti Állatorvostudományi Egyetem docense már hallgatóként is a szürke marhák testméreteit mérte. Optikai eszközök segítségével, a felvételeket megállítva végezte a munkáját, ezért voltak jó kamerái. 2006 nyarán vetette fel a gondolatot tanárának, Jávorka Leventének, hogy filmre vegyék az ötvenhatos „állatorvosis veteránok” emlékeit. Kamera tehát volt az egyemen, és Maróti-Agó­t-sék a Magyar Állatorvosok Világszövetségétől tíz nevet is kaptak, de az ötvenedik évfordulóra már nem készült el a film.

2006 novemberétől viszont már az az aggodalom is vezérelte az alkotókat, nehogy újra át akarják írni a történelmet, és meg akarják változtatni a múltat! Vezérgondolatukká vált VI. Pál pápa egyik jelmondata: „Ma már nem a tanítókra, a tanúkra kíváncsiak az emberek.” És 2006-ban még sok tanú élt! A stáb kibővült történészekkel, nyelvészekkel, és Szekér Nóra, Maróti Orsolya, Jávorka Levente, Maróti-Agóts Ákos és Novák Tamás Világosságot csináltunk magunk körül! című dokumentumfilmje az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott emlékbizottság támogatásával elkészült.

Szécsi Ágoston állatorvos volt az első interjúalany. Őt azért rúgták ki az egyetemről, mert a Szabad Nép-félóra után viccet csinált a felolvasott cikkbéli tehénből, amelyik 300 ezer liter tejet adott egy laktációban. Szécsi nevetve megjegyezte: Micsoda egy griffmadár lehet az a szovjet állat, amelyik napi 100 liter felett ad! Két hét múlva eltávolították a főiskoláról.

Fotó: http://1956.osaarchivum.org/document/10776

A BME elől a Bem tér felé indul a tüntetés. Az első sor szélén kigombolt ingben Kovács József, a film
egyik szereplője

A forradalom alatt a kémiai tanszék adjunktusa, Tary Mária szervezte az egyetemi életet. A lelkes, filigrán nőt az egyetemről vitte el az ÁVO 1957-ben, egy februári estén. Internálás, Kistarcsa, a meghurcolt asszony csak évekkel később talált munkát vegyészként a Chinoinban. Tanítványai, akik bent maradtak vele a főiskolán rendet tartani, az állatokat etetni, haláláig tartották vele a kapcsolatot.

Egyikük – Jakab Rezső – vette le az épületről a vörös csillagot, így ő lett a „csillagász”. Megkapó történet Elek Sándor doktoré is, aki Magyarország utolsó felavatott honvédségi lovas trén­tisztjeként katonai állását hagyta ott, hogy házas emberként beiratkozzon az akkor még főiskolai rangú intézménybe. Ő is a campuson maradt 1956-ban, de neki szerencséje volt: mivel a megtorlás idején a hadbíróság forradalmi szerepvállalásáért lefokozta, és – ahogy mondta – a római jogban is írva van, hogy egy bűnért csak egyszer lehet büntetést kiszabni, amikor a párttitkár az anatómia-előadáson megjelent, hogy lefogassa, ő csak elővette a hadbíróság ítéletét, és bent maradt a csonttanelőadás második felén is.

A filmben keserű ábrázattal azért hozzáteszi: nem volt ez akkora szerencse, hogy őt, az utolsó magyar lovas tisztet szégyenszemre lefokozták gyalogos honvéddé. 1989 után Törökbálint első szabadon választott polgármestere lett.

Elek Sándor

A Világosságot csináltunk magunk körül! című dokumentumfilmben hiteles emberek portréját – jó arcokat, ismerős gesztusokat látni. A film eddigi sikerét bizonyítja, hogy az alkotók máris a folytatáson gondolkodhatnak: a közelmúltban lehetőségük nyílt hosszabb beszélgetés felvételére a pomázi Bóna Zsigmond és a szerencsi Tatay Zoltán állatorvostan-hallgató áldozatokról.

Reményeik szerint jövőre már ezekkel az interjúkkal is kiegészülhet a mű.

(Világosságot csináltunk magunk körül! – dokumentumfilm, http://56.univet.hu)

Tóth Ida – www.magyaridok.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu