Csurka István utolsó kötete

627

„Vagy feltámad Európa és benne Magyarország, vagy együtt veszünk el” – hangzott el Csurka István utolsó, Két dráma című kötetének bemutatóján csütörtökön. A Kévés Stúdió Galériában mások mellett jelen volt az író lánya, Csurka Dóra, Püski István, a Püski Kiadó tulajdonosa és Bíró Zoltán irodalomtörténész.

Tavaly december 12-én először és utoljára látta vendégül a Kévés Galéria Csurka Istvánt, unokája, Aba Béla könyvének bemutatóján, amelyen az író-politikus említette, hogy elkészült legújabb könyve, a Két dráma. A galéria Csurka István tiszteletére csütörtökön rendhagyó könyvbemutatót tartott.

Ferencz Éva énekművész előadása után Bíró Zoltán irodalomtörténész szólalt fel. Beszédében rávilágított arra, hogy nem mindig választjuk meg a cselekvés helyes módját, így nem is ez az első korszak, amikor tehetetlenek vagyunk. „Azonban minél hosszabbra nyúlik egy ilyen időszak, annál súlyosabb a béklyó. Meg kell találni, és előbb-utóbb megtaláljuk a szabadulás módját. Az egyén beletörődhet a halálba, de a közösség soha. Vagy feltámad Európa és benne Magyarország, vagy együtt veszünk el” – zárta gondolatait.

Dörner György, az Új Színház igazgatójának tervei szerint a Csurka-drámák állandó színpada lesz a teát­rum. Kodolányi János Földindulás című darabjának bemutatására maga az író biztatta őket, de az új évadot már az ő művével indítják. A direktor szerint „ugyanazon személyek támadják a színházat, mint az országot. A kereszténység pedig igenis az elsődleges mérvadó érték Európában. Ennek hangsúlyozására szeretnénk gondot fordítani” – árulta el. Az igazgató továbbá elmondta, a médiában megjelentekkel ellentétben csupán egyetlen színésznő megy el a színháztól, mert vidéken három nagy szerepet kap.
„A színház taposóaknákkal van tele. Év végi jutalomosztások, érthetetlen okból megkötött szerződések, felesleges előadások, amiket le kellett venni a műsorról. Én toleráns vagyok, de azt nem fogom eltűrni, hogy szabotálják a színházat” – tette hozzá.

Dörner szerint Csurka két drámája olyan új történelemszemléletet képvisel, amellyel a történészek nem akarnak vagy nem mernek szembenézni. Kiemelte, hogy a mű alapját valós dokumentumok adták. Püski István, a Püski Kiadó vezetője ezzel kapcsolatban elmondta: „Mindig kell bátorság kimondani az igazságot. Hogy ne kelljen félni, megfelelő helyzettudat kialakítása szükséges. Ebben nagy a feladata a médiának, de a színháznak is.” A kötet méltatása során felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a két dráma egészen másról szól, mégis összefüggnek, mert mindkettő a nemzet életben maradását tűzi célul. Püski végül arról tájékoztatott, Domonkos László munkája eredményeképpen március 15-én megjelenik Csurka István életrajzi kötete. Az estét Ferencz Éva csángó passiója zárta.

Hrecska Renáta – magyarhirlap.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu