Intim megvilágításban – Juhász Előd búcsúkönyve Kocsis Zoltánról

259

Emlékmozaikok, képek, hangulatok.

Juhász Előd tollából idén már a második kötet jelent meg Kocsis Zoltánról. Első közös könyvük 2011-ben látott napvilágot a kétszeres Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, karmester, zeneszerző hatvanadik születésnapjára. A szerző több mint ötven évvel ezelőtt tévéfelvételen hallotta először zongorázni az akkor még rövidnadrágos, tizenegy éves fiút, és szinte a kezdetektől készített vele interjúkat. A Kocsis Zoltán – Juhász Előd mikrofonja előtt című műben az addigi pályáját összefoglaló beszélgetéseket gyűjtötte össze.

A következő könyvnek, a folytatásnak KOCSIS 65 lett volna a címe, de a világhírű művész már nem érhette meg 65. születésnapját. Az idén februárban megjelent kötet végül a Kocsis Zoltán – Utolsó beszélgetés címet kapta. Juhász Előd tudta jól, hogy a művészt a zongora mellett volt a legjobb megszólaltatni, mert beszélgetés közben rögtön zenei példákat is bemutatott. A szerző szerint „erős szakmai-baráti kapcsolat” alakult ki közöttük, ami azért is lehetséges, mert Juhász a Zeneművészeti Főiskola zenetudomány és zenetörténet, illetve az ELTE BTK zeneesztétika szakán végzett; a Magyar Televízió zenei és művészeti főosztályának főmunkatársa volt, nevéhez fűződik a 266 adást megért tévéműsor, a Zenebutik is. A zeneóriás – Juhász különböző műsoraiban – számos alkalommal lepte meg a nézőket sajátos véleményével, őszinte gondolataival.

A harmadik könyv néhány hete jelent meg a szenvedélyes művészről Kocsis Zoltán – Emlékmozaikok, képek, hangulatok címmel. A könyv szerzője feladatának érzi, hogy saját és mások emlékekeit is felidézze, dokumentálja, és ezek tükrében mutassa be a tavaly novemberben elhunyt zsenit. Az egyik fejezet címe: Ilyennek láttam, amelyben Juhász – állítása szerint – vasszigorral válogat közös emlékeikből, ugyanis 1982 és 2001 között kiemelkedően sokat foglalkozott Kocsissal.

A fiatal zenész nemzetközi karrierje 18 éves korában, a Magyar Rádió Beethoven-versenyének megnyerése után indult el. A zongorista néhány év alatt robbant be a nemzetközi koncertéletbe. Azokban az időkben elhalmozták meghívásokkal, a legrangosabb helyeken és zenekarokkal lépett fel. Első Kossuth-díját 25 évesen kapta. Bejárta a világot, de mindig hazatért, mert itthon érezte magát a legjobban.

A könyvben a továbbiakban Kocsis Zoltán gyerekkori barátja, Berkes Kálmán klarinétművész és Fáy Miklós zenekritikus – aki szintén írt könyvet Kocsisról ­– idézik fel emlékeiket. Mácsai Pál színész, színházigazgató közös munkáikról mesél, Szőcs Géza költő – akinek az ötletéből született Surányi András Kocsis – intim megvilágításban című filmje – a legemlékezetesebb találkozásait eleveníti fel az öntörvényű művésszel. A gazdagon illusztrált könyvben több először publikált fotó is látható.

(Juhász Előd: Kocsis Zoltán – Emlékmozaikok, képek, hangulatok. Scolar Kiadó, Budapest, 2017, 96 oldal. Ára: 3995 forint)

Ozsda Erika – www.magyaridok.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu