Húzás-vonás, pengetés, egymást érő szólók és fülig érő szájak, vagyis koncertet adott a Canarro január 5-én a Mika Tivadar Mulatóban.
A gipsy jazz műfaj hazai úttörőinek zenéje megtöltötte a pincehelyiséget, és úgy lekötötte közönsége figyelmét, hogy senkinek nem jutott eszébe okostelefonjába temetkezni. Minden tekintet a csibészes mosolyú muzsikusokra szegeződött.
Borospoharak, söröskorsók, teásbögrék falain doboló ujjakkal és padlón dobogó lábakkal adta át magát a Mika Tivadar Mulató lelkes közönsége a gipsy jazznek. A színpadon a virtuóz zenészekből álló Canarro zenekar örömzenélt. Az előadás izgalmas zenei időutazás volt a ’20-as-’30-as évek világába igazán improvizatív, dinamikus és felemelő dallamokon keresztül. A fülbemászó szólamok kérdezz-felelek játékától elszállt a bú és a baj, és a közönség nagy családként adta át magát a pajkos ritmusoknak. A hangzást áthatja a spontaneitás érzése, amely azt érezteti a hallgatósággal, hogy ezek a fiúk valóban lélekből zenélnek. A zenekar hegedűsét, Szakál Tamást kérdeztük a gipsy jazz varázslatos világáról.
Szakál Tamás Fotó: cserkutiphotography (Canarro Facebook-oldala) |
Gipsy jazz, gipsy swing. Milyen stílusú zenét is játszotok pontosan?
Cigányzenei alapokon nyugvó manouche swinget jazzel keverve.
Hűha…
Ez tulajdonképpen francia cigányzene, amely a manouche swingből ered. Django Reinhardt kezdte el keverni a cigányzenét a jazzel. Később, amikor Stéphane Grappelli francia hegedűssel egymásra találtak, akkor teremtődött meg a gipsy jazz, amelyet mi is játszunk. Nagy különbség az amerikai és az európai jazz között, hogy míg a tengerentúlon a fúvós hangszerek, a dob és a zongora határozzák meg a hangzást, Európában csak húros hangszereken játszanak. Django Reinhardt abban újított, hogy ő volt az első, aki a gitárt szólóhangszerként használta.
Sokszor említed Django Reinhardtot a színpadon is. Ő a példaképed?
Akik komolyan foglalkoznak a gipsy jazzel, azoknak mind példaképe, hiszen ő teremtette meg ezt a műfajt.
A honlapotokon azt írjátok, hogy ti vagytok Magyarország első gipsy jazz zenekara. Az első vagy az egyetlen?
Az elsők és most már szerencsére nem az egyetlenek. Volt korábban egy Django Reinhardt műfaját játszó zenekar, ahonnan ismerem a gitárosunkat. De mondhatjuk, hogy mi voltunk az elsők, akik a djangógitár mellett hegedűt és harmonikát is használtak a zenekarban.
Mi a Canarro együttzenélésnek története?
Több mint tíz éve alakult a zenekar egy harmonika-hegedű duóval. Akkoriban tangókat kezdtünk játszani, így találkoztunk Viktorral, aki akkor még basszusgitározott és még csak ismerkedett a django stílussal. Később ráakadtunk Soós Marcira, aki kiváló jazzbőgős és egy iskolába jártak Pagonyi Andrással, a harmonikással valamint a bátyámmal, aki zongorista. Viktor pedig Sidoo Attila gitárossal találkozott, aki a Besh o droMban zenélt.
Canarro-koncert a Mika Tivadar Mulatóban Fotó: Jámbor-Miniska Zsejke |
„Ezt a dalt Attila írta, vagyis nem írta, hanem elmondta, hogy van, mi pedig lejátszottuk” – így konferáltad be az egyik dalt a színpadon. Mennyi a zenétekben az improvizáció?
Ez a műfaj olyan, mint a jazz. Van egy téma, amelyet az ember már eleve szabadon eljátszhat, és sokszor annyi improvizációt tesz bele, hogy alig lehet felismerni. A hangszerekkel sorra adjuk át egymásnak a szólamokat, így a nagy része improvizáció.
Árulj el nekünk egy kulisszatitkot! A színpadon sokszor összekacsintotok. Ez valami zenei huncutságot jelent?
Persze. (nevet) Mivel improvizáció az egész, ezért sok minden nincs is megbeszélve. Nálunk még az is a dal közben derül ki, mikor adjuk át és kinek, vagy mikor vesszük vissza a szólamot, és hogyan osztjuk szét a dallamot kicsi egységekre. Végig egymásra reagálunk, hiszen ez ennek a műfajnak a lelke.
A zenekar legközelebb a Csodák Palotája Playbarban lép fel január 13-án 20:00-kor.
A zenekar tagjai
Szakál Tamás – hegedű, vokál
Sidoo Attila – gitár
Jakab Viktor – gitár
Soós Márton – nagybőgő
Cseh Balázs – dob
Kovács Zoltán – zongora
Vendégzenészek: Plósz Titanilla – ének, Szakál László – zongora
Írta: Jámbor-Miniska Zsejke
Fotók: Canarro Facebook-oldala, Jámbor-Miniska Zsejke