A valódi költő a zenén keresztül

222

Csorba Győző születésének 100. évfordulójára emlékkoncertet szervez a Pannon Filharmonikusok.

A 100 éve született Kossuth-díjas pécsi költő előtt tiszteleg a Pannon Filharmonikusok és a Csorba Győző Könyvtár 2016. november 23-i A valódi költő című emlékkoncertjén a Kodály Központban. Az esten a költő által kedvelt zeneművek, valamint a tiszteletére komponált kórusművek hangzanak el.

Az est karmestere Vass András. A koncert résztvevői Csorba Győző verseiből is ízelítőt kapnak, melyet az emlékére rendezett szavalóverseny győztesei – László Rebeka és Martos Hanga – adnak elő. A hangversenyt megelőzően átadják a Csorba Győző-díj – Pécs Város Közművelődési Díját.

Pécsett egész évben nagyszabású programsorozattal adóztak a költő munkássága előtt, melynek zárásaként rendezik meg dr. Páva Zsolt, Pécs polgármesterének fővédnöksége alatt a Pannon Filharmonikusok koncertjét. A műsor összeállításakor a költő egyik legkedveltebb Bartók darabjából a Két portré „ideális” képe lesz hallható. Liszt Ferenc Faust szimfóniája szintén okkal lett a űsor része, hiszen a mai napig Csorba Győző fordításában olvashatjuk J. W. Goethe remekművét, a Faustot. A zeneszerzők közül Balatoni Sándor, Weber Kristóf, dr. Szabó Szabolcs és Schóber Tamás a költő tiszteletére komponált szerzeményeit hallhatja a közönség.

Az est során a Pannon Filharmonikusok két szólistája – Papp Dániel és Gárdai Viktória – mellett Sóti Erika és Horváth István énekművészek lépnek színpadra. A kórusművek közreműködői a Pannon Gyermekkar, a Bartók Béla Férfikar, a Mecsek Kórus és a Pécsi „Leőwey Klára” Női Kar.

Az idei évtől már nemcsak könyvtár, hanem Pécs egyik utcája is viselheti Csorba Győző nevét. A nemrégiben átkeresztelt utca lakóit tiszteletjeggyel invitálta meg a Pannon Filharmonikusok A valódi költő című estjükre. A zenekar ezzel a gesztussal kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a költő nevét viselő utca lakói jobban megismerjék a pécsi művész munkásságát.

A Kodály Központ aulájában könyvcsere és kiállítás várja a közönséget a koncert kezdete előtt és annak szünetében, ahol többek között a költő dolgozószobájának egykori berendezéseit is megtekinthetik az érdeklődők.

„Csorba Győző sötét szeméből és verseiből a halál, az élet, a magány, a szerelem komor és csupasz jelentése sütött. Nem ismertem személyesen költőt, akire jobban ráillett volna az Ottlik-axióma: az író a létszakma gyakorlója” – fogalmazott Tőzsér Árpád, Kossuth- és József Attila-díjas író, költő.

Csorba Győző ugyan Pécsett élt és alkotott, azonban munkássága az egész országban elismerést vívott ki. A Pannon Filharmonikusok felkérésére számos ismert író és költő foglalta össze gondolatait a személyéről és művészetéről, melyeket olvasva kortársai szemén át egy őszinte kép rajzolódik ki a valódi költőről.

„A szerzőt nem csak kéziratának belső értékei, de külső minőség-jegyei is meghatározzák. Én Csorba Győzővel szerkesztőként tartottam a kapcsolatot, el- vagy átütést nem tartalmazó verseit mindig csöndes szerénységgel, már-már alázattal írt levélben küldte; holott nyilván tisztában volt azok – és a maga – értékeivel. Kölyök voltam hozzá képest, de megbecsült a bizalmával, elfogadta a véleményemet, nem sértődött meg, ha számára valami kedvezőtlent írtam, eltöprengett azon, igaza lehet-e a suhancnak – ez nem csak költői, de bizonyára emberi nagyságra is vall” – írta Zalán Tibor, József Attila-díjas költő.

www.kultura.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu