Irodalmi illusztrációk

311

A Petőfi Irodalmi Múzeum igyekszik mindig úgy összefüggésbe hozni a kortárs művészetet a klasszikus irodalommal.

Kass János 90 – Irodalmi illusztrációk címmel nyílt kiállítás december 13-án Budapesten, a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Kass János nagyon sokat tett többek közt azért, hogy Arany János életműve kortársi összefüggésben jelenhessen meg – hangsúlyozta Prőhle Gergely, a múzeum főigazgatója a kiállítás megnyitóján.

Hozzáfűzte: „a Petőfi Irodalmi Múzeum igyekszik mindig úgy összefüggésbe hozni a kortárs művészetet a klasszikus irodalommal, hogy mind a kettő kellő hangsúllyal jelenjen meg”. A bemutató Kass János kivételes grafikai életművének állít emléket a művész születésének 90. évfordulója alkalmából. „Megható, amikor az ember megérzi azt, hogy a zsenik nem egymás ellenében, hanem együtt működnek azért, hogy valami még mélyebbet, még fontosabbat az ember megértsen” – emelte ki Csorba László történész. Kiemelte, hogy Kass János nevéhez a 20. század második felében több száz könyv illusztrálása fűződött, gyönyörűen megteremtett világával nemzedékek sorának gondolkodását befolyásolta. „Kass a vonal bűvésze és mágusa volt” – jegyezte meg Csorba László.

A kamaratárlat Kass János munkásságának a régmúlt irodalmához kapcsolódó szeletét mutatja be, így megidézi Arany János alakját irodalmi mentorként, fordítóként, íróbarátként és alkotóként. A látogatók a múzeum átrium- és Bártfay-termében találkozhatnak Az ember tragédiájával, Hamlettel, János vitézzel és Toldival kötetalakban, illetve rézkarcokon egyaránt. Ezeken megfigyelhető a művész illusztrációinak különlegessége, amely abban rejlik, hogy megragadják az adott irodalmi mű cselekményét és szellemiségét, emellett pedig önálló alkotói víziók a világról, a kultúráról és az emberi létről. „Azért zseniális gondolat ezeknek a géniuszoknak ebben a kiállításban való összepárosítása, mert számunkra lehetővé teszi, hogy megérezzünk valamit abból, amit sem szavakkal leírni, sem ecsettel, tussal, ceruzával megrajzolni nem lehet” – vélekedett Csorba László.

A tárlat február 11-éig tekinthető meg a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Forrás: MTI

Fotó: Petőfi Irodalmi Múzeum Facebook-oldala

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu