Egy rosszul feltett kard…

511

Folyóirat – Vártúrák, kastélylátogatások akár 3D-ben is

A Kárpát-medence régi építészetének a földváraktól kezdve a kastélyokig népes rajongótábora van. Életkortól függetlenül, az óvodásoktól a nyugdíjasokig megmozgatja mindenki fantáziáját, hogyan lehet – legalább képzeletben – rekonstruálni egy több évszázados rom vagy halom maradványai alapján az egykori épületet, a benne és körülötte zajló élettel együtt.

Ilyen nemes rajongásból jött létre például a figyelemre méltó dinnyési várpark, ahol kicsinyített formában, de az eredeti építőanyagok jellegéhez igazodó kialakítással több tucat várrekonstrukciót tekinthetnek meg a látogatók, az ott vetített lenyűgöző filmet nem is említve, mely profi grafikusi technikával kelti életre a Kárpát-medence legendás várait.

A várak iránti érdeklődés és rajongás egy kéthavonta megjelenő folyóiratot is képes fenntartani, sőt újra életre kelteni. A Várak, kastélyok, templomok 2017. évi 5. számában az olvasókat köszöntő levélből tájékozódhatunk, hogy a folyóirat idén indult újra, és alig győz tempót tartani a szerkesztőségbe érkező kiváló cikkek publikálásával.

Így decemberben egy 250 oldalas évkönyvvel is készülnek, amely helyet ad az év során megjelent vártörténeti cikkek mellett azoknak az írásoknak is, amelyek a folyóiratba nem fértek bele.

A Várak, kastélyok, templomok ötödik, október–novemberi számát olvasva számos érdekességből csemegézhetünk. A váradi vár régészeti kutatásáról, Ybl Miklós mint magyar ­kastélyépítész rövid bemutatásáról, az Örjeg-parti palánkvárról, az abaújvári és zalaki Árpád-kori favárak elméleti rekonstrukciójáról szóló, régészeti-történelmi tárgyú cikkek mellett a múlt egyes figurái is megelevenednek néhány bekezdés erejéig, s betekintést nyerünk a hétköznapi élet történéseibe is. Megismerkedhetünk például Andrássy György viselt dolgai­val a kétegy­házi Almásy-rezidencia kapcsán.

A XVIII. század egyik véreskezű földbirtokosának képe bontakozik ki előttünk, aki indok nélkül, szeszélyből verte-verette, kínozta a jobbágyait. Daniel szabót például, mert egy alkalommal rosszul tette fel a kardját a kocsira, mikor Bécsbe készült.

A verésekbe többen bele is haltak, a földesurat életében mégsem merték beperelni, csak halála után kaptak a károsultak némi kártérítést.
A lapszám egy internetes oldalra, a varak.hu-ra is elkalauzolja az olvasókat. A varak.hu – a folyóirathoz hasonlóan – izgalmas és lenyűgöző vállalkozás. Az oldal nemrégiben újult meg a Magyar Várarchívum Alapítvány munkájának köszönhetően, és jelenleg is fejlesztés alatt áll.

Kiváló segítséget nyújt ahhoz, hogy a várakon keresztül ismerkedjünk a történelmünkkel, remek vizuális eszközökkel kiegészítve, rekonstrukciós rajzok, alaprajzok, 3D grafikák segítségével. A tematikát érintő szakkönyvek szemléjén túl minden lapszám egy rejtvényt is kínál. Az otthoni olvasgatás mellett a folyóirat lapszámait azonban útikalauzként is használhatják a kastélytúrák kedvelői.

(Várak, kastélyok, templomok 2017. évi 5. száma)

Kulin Borbála – www.magyaridok.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu