június 2012

A heti filmbemutatók közül most egy norvég krimit szeretnék kedves olvasóim figyelmébe ajánlani. A Fejvadászok (Hodejegerne) című film Roger Brownnak Norvégia legsikeresebb fejvadászának a története, nagyon jól megkomponált történet vérbeli északi krimi!

Kisképernyő vagy nagyvászon? Ma a televíziós sorozatok –és a televíziókészülékek– minden korábbinál nagyobb vetélytársat jelentenek a mozinak, hiszen az amerikai csatornák nem átallanak filmméretű költségvetéseket biztosítani egy-egy presztízsértékűnek (szánt) széria számára.

Régóta foglalkoztat egy rendszertani probléma. Osztályozható-e az ételeknek ama halmaza, amelyet egy (időlegesen) magányos férfiember falusi környezetben magához venni kész, avagy magához venni kényszerül?

A mondás, miszerint a humor a kétségbeesés udvariassága, kevés magyar alkotó életművét jellemzi jobban, mint a 125 éve született Karinthy Frigyesét, aki tapintatos kíméletlenségével vált mindörökre a békebeli bizakodásból a legsúlyosabb kételyekbe menetelő modern kor krónikásává.

Nincs még egy állat, amely ennyire felizgatta volna a költők és a filozófusok fantáziáját. Nem csoda, hiszen az osztriga a tenger legelőkelőbb élőlénye. "A haspókok többsége - mondja Julian Huxley brit biológus - nem is gondol rá, amikor bekebelezi az állatot, hogy komplikáltabb szerkezetet nyel le, mint egy működő zsebóra."

Legfinomabb hagyományos ételeink egyike. Én a magam részéről annyira szeretem, hogy két hétvégével ezelőtt, mikor az illusztrált adag készült, körülbelül a harmadát meg is ettem. Darabonként, két-három tányérral minden nap, jobban mondva részben éjszaka, horgászás közben :)

A 25. heti mozibemutatók közül elsősorban Mel Gibson új filmjét a Börtönregényt (Get the Gringo) ajánlom a megtisztelő figyelmükbe, másodsorban pedig Jean Reno "gasztrokalandfilmjét" az Én, a séf (Comme un chef) című francia filmet. Két különböző film, különböző karakterek, nagyszerű szórakozás!

Ma mutatják be a hazai mozik a Jean Reno főszereplésével készült Én, a séf című vígjátékot, amely a francia konyhaművészet magasiskolájába nyújt betekintést. Az alkotás kapcsán a film forgatókönyvírójával és rendezőjével, Daniel Cohennel beszélgettünk.

Aki azt várja Hahner Péter legújabb könyvétől, hogy kíméletlenül lerántja a leplet a vadnyugat mítoszáról, és bebizonyítja, hogy a westernfilmekből ismert – flegma cowboyokkal, vérszomjas indiánokkal és látványos pisztolypárbajokkal teli – világ valójában fakó és unalmas volt, nos, az csalódni fog.