6.7 C
Budapest, HU
2024. április 25, csütörtök
Márk

Mit és hol védjünk? Az édesvízi élővilág szempontjából kritikus vízgyűjtők Európában

Európa vízgyűjtőterületének csaknem felén él legalább egy veszélyeztetett, vagy korlátozott elterjedésű faj, illetve bennszülött fajokban gazdag közösség. Ez az egyik legfontosabb eredménye annak a kutatásnak, amelynek célja az volt, hogy alapvető információkat szolgáltasson az édesvízi ökoszisztémák védelméhez. Az MTA Ökológiai Kutatóközpont részvételével zajlott program eredményei nyomán a szakértők úgy látják, hogy főként a Balkánon és Kelet-Európában vannak nagy hiányosságok a kritikus vízgyűjtők védettsége terén.

Még sohasem járt nő a világörökség legújabb szigetén

Felkerült egy apró, elhagyatott japán sziget az UNESCO világörökségi listájára. Okinoshimán még soha nem járt nő, és a hazatérő férfiakat is szigorú titoktartás kötelezi, így komoly problémákat okozhat az érdeklődő turisták hada.

Tudja-e, mi a különbség a hőguta és a hőkimerülés között?

A rendkívüli forróság az egészséges ember szervezetét is alaposan megviseli. A perzselő hőség ellen a szervezetünk megpróbál védekezni, ám a tűző napsütés olyan fiziológiai folyamatokat indít be, amelyek rendkívül veszélyes következményekkel járnak, és akár halállal is végződhetnek.

Új rekordot ért el az emberi civilizáció – nem nagy dicsőség

Az emberiség idén már augusztus elejére nagyobbat harap ki a természetből, mint amekkorát a bolygónk pótolni tud. A Föld nem bírja az ember tempóját, a lassítás része lehet egy vegetáriánus lakoma is.

Csoportosan keletkeznek fiatal csillagok az Orion-ködben

Az Európai Déli Obszervatórium csillagászai megállapították, hogy csoportosan keletkeznek fiatal csillagok az Orion-ködben.

Új, nem fotoszintetizáló növényfajt találtak Japánban

Fotoszintézissel nem élő, parazita növény új faját fedezték fel a szubtrópusi Isigaki-szigeten, a japán Okinava tartományban. A növény a Sciaphila sugimotoi nevet kapta.

A felfedezés örömének megismerése – Gyerekegyetem a BME-n

Minél többet megmutatni az általános iskolás diákoknak mindazokból a műszaki, természettudományi, informatikai, gazdaság- és társadalomtudományi területekből, amelyeket a BME oktató-kutatói közösségei művelnek – ez a célja az első ízben 2015-ben megrendezett nyári tábornak, a Gyerekegyetemnek. A Magyar Tudomány júliusi számában a 2015–16-os táborok tapasztalatait foglalták össze a szervezők.

Fotóról végez ételanalízist a mesterséges intelligencia

Amerikai kutatók olyan mesterséges intelligenciát fejlesztettek ki, amely az ételről készült fotó tanulmányozásával megmondja, milyen alapanyagokat használtak fel készítéséhez.

„A zene igazán hálás pedagógiai terület” – interjú Damien Sagrillo oktatáskutatóval

A zene összekapcsolható a matematikával, az idegen nyelvek elsajátításával, sőt átemelhető akár a vizuális művészetek oktatásába is – mondta az mta.hu-nak nyilatkozva Damien Sagrillo, a Luxemburgi Egyetem bölcsészettudományi és pedagógiai karának tanszékvezetője. A professzor az MTA Tantárgy-pedagógiai Kutatási Programja két zenepedagógiai munkacsoportjának tevékenységét támogatja külső szakértőként Lovász László akadémiai elnök felkérésére.

Valóban károsak lehetnek a méhekre a neonikotinoid növényvédő szerek

Új, nagy léptékű szabadföldi kísérletek igazolják, hogy a neonikotinoid típusú csávázószerek negatív hatással lehetnek a méhekre. Az úttörő jellegű kutatásban magyar kutató is részt vett.
1158600x416

Befűz a Néprajzi Múzeum

A Múzeumok Éjszakáján idén is parádés programokkal, tárlatvezetésekkel, exkluzív raktárlátogatással, a restaurálás kulisszatitkaival, zenével és tánccal várja látogatóit a Néprajzi Múzeum.
c824cfc92b81f1e5b134be3e1642f202

Majdnem kegyelem – Albert Camus és A bukás

Sokan búsonganak mostanában a társadalom morális állapotán, jobb- és baloldalon egyaránt. Átkok, ökölrázással vegyített panaszok és sirámok váltakoznak, politikailag eltérő hangszereléssel. Ha valaki távolról figyelne bennünket, az lehetne a benyomása, hogy jobb dolguk volt az embereknek akkor, amikor mindössze egy világháborútól vagy egy atomtámadástól kellett félniük.
dsc2824copy600x399

Dallamok a Várkertben

A Várkert Bazár idén is csatlakozott a Múzeumok Éjszakája programjaihoz: június utolsó szombatján, június 25-én egyedülálló tárlatvezetésekkel, gyerekeknek és felnőtteknek szóló művészeti expedíciókkal és a Cseh Tamás Program feltörekvő zenekarainak koncertjével várnak minden érdeklődőt a délután hatkor kezdődő rendhagyó programokon.
078df5bad7b1f12591497ac837d23e56

Kritika – G.I.Joe: A kobra árnyéka

A napokban került a hazai mozikba a Hasbro katonái által ihletett film. Volt szerencsénk elsők között megnézni, így ha kíváncsiak vagytok a véleményükre, olvassatok tovább…
09d465165f5e370ac90b11897148861c

Sorozat mustra IX.

Sorozatok minden mennyiségben, mondhatnánk egészen nyugodtan, hiszen sok sorozatot tér vissza következő hetekben, remélhetőleg semmiről sem maradunk le. Illetve olvashattok egy hosszabb véleményt egy újonc sorozatról, amelyet a héten mutattak be.