Újranyitás 70 év után

243

Újranyitás hetven év után – A Szépművészeti Múzeum Román Csarnokának története címmel számos fotóval illusztrált, 250 oldalas kötet jelent meg

a múzeumi tér rekonstrukciójának és ideiglenes megnyitásának alkalmából. A II. világháborús sérülések miatt a közönség elől évtizedekig elzárt Román Csarnok a múzeum átfogó rekonstrukciójának köszönhetően újult meg a Liget Budapest Projekt keretében.

A felújított épületrész március 15. és április 2. között ingyenesen látogatható. Az erre az alkalomra megjelent album művészettörténészek és restaurátorok tanulmányainak segítségével mutatja be az elmúlt évtizedekben a látogatók elől elzárt, impozáns csarnok történetét, gazdag falfestését és régen várt restaurálását. A Szőcs Miriam művészettörténész által szerkesztett könyvben hat hosszabb tanulmány tárgyalja a frissen restaurált különleges múzeumi teret különböző aspektusokból.

202
A gipszmásolatok elszállítása a Román Csarnokból 2015-ben

Katona Júlia írása betekintést nyújt abba a folyamatba, ahogyan a két építész, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp elképzelése formálódott a csarnok belső kialakításával kapcsolatban. Bár a Csarnok írott ikonográfiai programja nem ismert, a szerző az előképek és az elkészült dekoráció alapján körvonalazza azt a gondolatiságot is, amely ennek a rendkívül összetett és egyben dekoratív kialakításnak az alapja lehetett. Rózsavölgyi Andrea A középkori-reneszánsz gipszgyűjtemény és a Román Csarnok története 1945-ig című tanulmányában a gyűjtemény kialakulását és létrehozásának történeti vonatkozásait követi nyomon. Szőcs Miriam A freibergi Aranykapu másolata a Román Csarnokban című írásában nemcsak a műtárgymásolat történetéről és elhelyezéséről lehet olvasni, hanem az érdeklődők betekintést kapnak a 20. század eleji gipszöntő műhelyek működésébe, a gipszmásolatok rendelésének, szállításának és múzeumi összeállításának gyakorlatába is.

116
A Román Csarnok gipszmásolatok raktározására használt része (2014)

A Román Csarnok a második világháború után. Egy szubjektív történet című, szintén Szőcs Miriam által jegyzett írás a múzeumi tér utóbbi csaknem 70 évét tárgyalja a 2. világháborús sérüléseket és a számtalan felújítási és átalakítási próbálkozást is bemutatva. A könyv utolsó két tanulmánya a restaurálási munkákról és a folyamatokról ad áttekintést. Kürtösi Brigitta Mária és Seres András a három évig tartó munka részleteibe avatja be az olvasót, Káldi Richárd pedig a freibergi Aranykapu teljes megújításának folyamatát mutatja be tanulmányában. A gazdag fotóanyaggal illusztrált kiadvány megvásároltató a Román csarnok ideiglenes megnyitása idején a Szépművészeti Múzeumban, illetve a Magyar Nemzeti Galéria múzeumshopjában.

Forrás: MTI

Fotó: romancsarnok.szepmuveszeti.hu

Tisztelt olvasók!

Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Cultissimo facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/Cultissimomagazin - Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

www.cultissimo.hu